Planinarenje je aktivnost koja nam omogućava da se vratimo prirodi i ponovo povežemo sa njom, da se oslobodimo svakodnevnog stresa i očuvamo svoje fizičko zdravlje.
Ovo su i glavni razlozi zbog čega planinarenje postaje sve popularnije kao način da se pobegne od gradske gužve i svakodnevnice prepune obaveza i da se obnovi energija tela i uma.
Međutim, pored koristi koje donosi, planinarenje donosi i izazove. Upale mišića, bolovi i povrede koje mogu da se dese tokom planinarenja umanjuju uživanje u ovom vidu rekreacije.
Kako se boriti sa ovim zadatkom je glavno pitanje koje prati odluku da se upustimo u neku pešačku rutu. Bilo da ste iskusni planinar ili tek započinjete svoju avanturu, važno je da znate kako da se pravilno organizujete i spremite svoje telo, kako biste izbegli neželjene bolove ili povrede.
Kako da se pripremite za planinarenje
Planinarenje zahteva dobru pripremu, počev od istraživanja staze i lokacije na koju idete, izbora opreme, pa sve do pripreme tela i kondicije. I sve ovo se može objasniti kroz nekoliko koraka koje je potrebno napraviti pre nego krenete na planinarenje:
Upoznavanje sa stazom
Pre odlaska na planinarenje, naročito ako ste početnik u ovoj aktivnosti, neophodno je da se dobro upoznate sa stazom na koju idete. Za početnike, važno je i koju stazu ćete izabrati, jer postoje one koje su preporučljive i nose oznaku lagano. One zahtevaju manju kondiciju, niste toliko izloženi mogućnostima povrede, a i kilometraža koju prelazite je prilagođena početnicima. Ove staze su često takve da se preporučuju i deci. Upoznavanje sa stazom će vam između ostalog dati i odgovor o opremi koja vam je neophodna, a saznaćete i koliko je staza fizički zahtevna. Nekada, jednostavno nismo u najboljoj kondiciji iako redovno planinarimo.
Izbor adekvatne obuće i odeće za planinarenje
Dobra obuća koja je posebno kreirana za planinarenje je osnova svake opreme, jer vam omogućava da dugo hodate bez posledica za stopala. Planinarske cipele štite stopala od potencijalnih povreda, jer su im đonovi fleksibilni i prilagođavaju se podlozi koja je najčešće neravna, sa kamenjem, stenjem i drugim preprekama. Ove cipele štite takođe i zglob, koji je često na udaru tokom šetnje u prirodi. Napravite razliku između cipela za toplo vreme, koje treba da puste stopalima da dišu i obuće za hladno vreme, gde je prioritet vodootpornost. Tokom planinarenja nosite slojevitu odeću koja omogućava regulaciju telesne temperature. Sintetički materijali koji se brzo suše i vuna su odličan izbor. Ne zaboravite na jaknu otpornu na vetar i kišu i obavezno ponesite rezervnu majicu.
Pakovanje ranca za planinarenje
Izaberite ranac odgovarajuće veličine koji je udoban za nošenje i ima dobru podršku za leđa. Pazite da ne bude pretežak i u ranac spakujte samo neophodne stvari, u zavisnosti od plana puta, dužine staze i izazova koji vas na njoj čekaju. Ranac obavezno treba da sadrži flašicu sa vodom jer je hidratacija najvažnija tokom planinarenja. Pored vode ranac treba da sadrži i osnovne potrepštine kao što su energetske grickalice i voće (npr. banana) za brzi povratak energije, prvu pomoć, čeonu lampu, kremu za sunčanje, naočare i kačket.
Priprema tela pre planinarenja
Pre planinarenja nastojte da pojedete lagan obrok koji će vam doneti dovoljno energije za ovaj izazov. Iako planinarenje ne iziskuje uvek da budete u top formi, dobro je pre pešačenja proveriti u kakvom je stanju vaše telo. Ono što je važno proveriti jeste fleksibilnost, jer većina staza upravo zahteva da vaše telo bude fleksibilno. Ukoliko se odlučite da se posvetite vežbanju, ojačajte donji deo leđa, trbušnjake i radite na pokretljivosti tela.
Ono što vam tokom priprema, a i na samom planinarenju može pomoći jesu flasteri sa frekvencijama. Ovaj inovativni proizvod kvantne medicine podići će energiju vašeg tela, ali i ublažiti sve vrste bolova koji nas često sprečavaju da uživamo i isprobamo neku aktivnost.
Recovery flaster sa frekvencijama za planinarenje bez bolova
Recovery flaster sadrži frekvencije koje svojim delovanjem ublažavaju i umanjuju sve vrste bolova i odlična su prva pomoć kod bolova ili povreda mišića i zglobova, koje mogu nastati tokom planinarenja. Recovery flaster ubrzava proces samoisceljenja tela i otklanja energetske blokade koji su glavni uzročnici kako akutnih tako i hroničnih bolova.
Frekvencije iz flastera se aktiviraju u dodiru sa kožom i veoma brzo nakon lepljenja na telo donose olakšanje, što je kod bolova koji se javljaju u uslovima planinarenja izuzetno bitno. U slučaju bolova, postavljaju se baš na bolno mesto.
Frekvencije iz flastera Recovery deluju efikasno i na upalne procese u telu jer podstiču cirkulaciju i obnavljanje tkiva. Na ovaj način možete držati pod kontrolom upale mišića koje su česte tokom, ali i nakon planinarskih tura.
Postavljanjem Recovery flastera na određene akupunkturne tačke na telu, možemo poboljšati i fizičke sposobnosti organizma, zbog čega su čest izbor profesionalnih sportista. U toku priprema za planinarenje, dan ranije, nalepite flastere na mišiće koji su pod najvećim opterećenjem za bolji mišićni performans i brži oporavak nakon planinarenja. Kako usled zamaranja može doći i do otežanog disanja preporučuje se postavljanje flastera na meridijan pluća – aku tačke LU1, a takođe i na aku tačke besmrtnosti ST36, za veću izdržljivost celog tela.
Vrlo su jednostavni za korišćenje, lepe se na mesto bola ili na određene aku tačke koje su navedene u uputstvu. Vodootporni su, deluju 5 do 10 dana, posle čega se sami skidaju. Ukoliko je bol jači ili je bolna površina veća, moguće je zalepiti više flastera za brži oporavak, a maksimalno 10.
Recovery flasterima na prirodan način možemo olakšati bolove, bez neželjenih efekata kojima se izlažemo upotrebom analgetika i idealni su za one sa osetljivim želucem.
Pripremite se za planinarenje i eventualne neželjene bolove i povrede, i ponesite sa sobom Recovery flastere koji se poručuju putem ovog sajta.
Dodatne preporuke za sigurno planinarenje
Kako biste u potpunosti uživali u planinarenju, iskoristili sve blagodeti boravka u prirodi i okrepili i vaše telo i um, osigurajte se unapred. Pored pomenutog upoznavanja sa rutom, njenom težinom i izazovima koje donosi, proverite vremenske uslove koji vas čekaju i budite spremni na moguća iznenađenja. Izbegavajte planinarenje u lošim vremenskim uslovima kao što su oluje, jak vetar ili izuzetno visoke temperature. Držite se označenih staza kako biste smanjili rizik od toga da se izgubite, a i nepotrebno trošili snagu na izazove koji vas sigurno čekaju mimo označene staze.
Pravilno koristite opremu za planinarenje, jer ona je tu da vam olakša ovaj fizički izazov. Korišćenje štapova može pomoći u održavanju ravnoteže, a i u smanjenju opterećenja na kolenima, posebno prilikom penjanja i spuštanja. Dok vam rukavice mogu biti od koristi za rute na kojima ima dosta granja i trnja koje treba pomerati.
Planinarite u društvu ili u grupi jer je to najsigurnije za vas, a zna da bude i zabavnije.
Ono najvažnije je da pratite vaše telo i njegove potrebe vezane za osećaj umora i potrebe za hranom i vodom.
Planinarenje zaista može da bude način da se vratite sebi i da pronađete mir. Uz malo pripreme, može biti dovoljno da planinarenje isprobate jednom i da se već nađe na listi vaših omiljenih aktivnosti. I ne zaboravite da se tokom pripreme, a i na samom planinarenju oslonite na flastere sa frekvencijama i ne dozvolite da bolovi i povrede stanu na put ovom uživanju.