
Kosa je naš zaštitni znak, počev od detinjstva, preko puberteta, pa do kraja života. Njoj posvećujemo dosta pažnje, menjamo je, negujemo. Ona nam pomaže da izgradimo identitet. Često i kod drugih prvo primetimo upravo kosu.
Kosa isto tako zna da nam donese brige, kada je vidno loša ili kada pokazuje znake da nešto nije u redu sa njom, kao što je opadanje. Istina je da je ona i pokazatelj našeg zdravlja i slika onoga kroz šta naše telo prolazi u određenom trenutku. I ne samo to, promene na kosi mogu biti odraz emocionalnog stresa kroz koje naše telo prolazi.
Da li ste možda primetili da u stresnim periodima često osećate svrab na temenu ili da je vaša kosa postala krhkija?
Ono što sigurno jeste primetili je da vam nakon iscrpljujućeg emotivnog perioda i teških životnih situacija kosa reaguje u vidu opadanja, proređivanja, gubitka sjaja i promena na temenu glave.
Razlog je stres koji intenzivno utiče na fizičko zdravlje, a samim tim i kosu.
Da biste razumeli vezu kose i stresa potrebno je da shvatite kako to stres utiče na kosu.
Kako kosa reaguje na stres
Stres je reakcija i odgovor našeg organizma na izazovne situacije, probleme i svakodnevne pritiske koje osećamo.
Kada se pojave stresovi naš nervni sistem reaguje tako što pokreće niz promena u organizmu kako bi stvorio odbranu za ceo sistem. U ovim momentima naš organizam ispušta veći nivo hormona stresa kortizola, a u većini slučajeva i adrenalina. Kada tome dodamo i činjenicu da usled stresa opada imuni sistem i da telo svoje resurse raspoređuje na očuvanje vitalnih organa, jasno je da naši nokti, kosa i koža mogu biti ugroženi.
Povećan nivo hormona kortizola dovodi do poremećaja u radu ostalih hormona, pre svega estrogena, progesterona i testosterona koji, između ostalog, imaju ulogu i u očuvanju zdravlja i rastu kose.
Kada je hormonska ravnoteža narušena usled stresa, postoji mogućnost da se smanji proizvodnje keratina, proteina ključnog za strukturu i izgled naše kose, čime se smanjuje njen sjaj i elastičnost.
Kosa, koža i naš fizički izgled su uobičajeno prvi na udaru kada dolazi do hormonskih promena pod uticajem stresa i slobodno možemo reći da su ogledalo onoga što nam se dešava unutra.
Kosa reaguje na stres kroz niz promena kao što su:
- Gubitak kose
Stres utiče na faze rasta kose. Dlaka često ostaje u stanju mirovanja pod udarom promena u organizmu prouzrokovanih stresom i nakon par meseci počinje da opada. Ova pojava poznata je kao talogeno proređivanje kose. U nekim situacijama intenzivnog i jakog stresa dolazi do alopecije koja se izražava pojavom ovalnih i okruglih pečata bez kose.
- Promena u izgledu i kvalitetu kose
Hormonske promene koje donosi stres dovode do smanjene proizvodnje sebuma, prirodnog ulja glave, i ona postaje suva. Suva kosa je lomljiva i brzo puca, lošije izgleda jer gubi prirodni sjaj. Suva kosa dovodi često i do pojave peruti. Ono što svi znamo jeste da nekada previše stresne situacije mogu da dovedu i do naglog sedenja.
- Povećana osetljivost temena glave
Verovatno ste primetili da u stanju nervoze često imate potrebu da dirate kosu i češete teme glave. U nekim slučajevima je to samo psihološki momenat, ali istina je da promene koje naše telo trpi pod stresom ostavljaju posledice i na teme glave. To se ispoljava najčešće iritacijom temena kroz osećaj nelagodnosti i svraba.
Stres podjednako utiče na kosu i kod muškaraca i kod žena, jer se kod muškaraca pod uticajem stresa smanjuje lučenje hormona testosterona koji direktno utiče na kvalitet kose.
Naša svakodnevnica nosi dosta okidača za stres, koje ne možemo uvek da kontrolišemo. Kada je stres kontinuiran i prikriven, i kada uopšte nismo svesni da smo pod stresom, promena na kosi može da bude i prvi znak za uzbunu i vreme da reagujemo.
Kako smanjiti stres i njegov uticaj na kosu
Skoro svi znamo po neku od tehnika za kontrolisanje i smanjenje stresa. Neke su jednostavne i lako primenjive, dok nam za druge treba više vremena.
Svakako je dobro u svoj život uvesti neki vid fizičke aktivnosti, počev od lagane šetnje, blagih vežbi istezanja ili vežbi disanja.
Provodite vreme na mestima koja vas smiruju, pored reke u prirodi ili na nekom vama omiljenom mestu koje vam budi lepe emocije. Pronađite u toku dana vreme za relaksaciju, tako što ćete slušati omiljenu muziku, čitati, gledati vesele filmove, plesati ili raditi sve ono što vas čini srećnim.
Kada ste već primetili promene na kosi posvetite se ishrani, unosite proizvode sa omega masnim kiselinama, vitaminom B, gvožđem i cinkom. Ukoliko niste sigurni da unosite dovoljno vitamina B možete koristiti i suplemente specijalno namenjene za rast kose.
Nikako nemojte zaboraviti ni na aspekt nege kose u periodima stresa. Da biste povratili kosi sjaj i podstakli je da raste ponovo, izaberite blage proizvode, ulja za negu kose i izbegavajte sve hemijske tretmane. Jednom rečju budite blagi prema kosi, ali i prema sebi u periodima stresa.
Još jedan način da utičete na vaš organizam tokom stresnih situacija i da smanjite uticaj stresa na sve aspekte vašeg fizičkog i mentalnog zdravlja, pa samim tim i kose jesu flasteri sa frekvencijama. Oni deluju direktno na vaš nervni sistem tako što ga balansiraju i dovode u ravnotežu.
B.E. Well Flaster sa frekvencijama kao pomoć smanjenju uticaja stresa na kosu
B.E. Well Flaster je inovativni proizvod kvantne medicine koji koristi frekvencije kako bi svojim delovanjem uspostavio pravilno funkcionisanje nervnog sistema. Upotrebom B.E. Well flastera možete poboljšati raspoloženje, podići energiju, obezbediti koncentraciju, unutrašnji mir i bolji san.

Nakon traumatičnih događaja i iscrpljujućih situacija u životu i žena i muškaraca, dešava se da kosa opada i proređuje se. Telo se u teškim trenucima trudi da preživi tako što smanjuje energiju koju troši na funkcije koje nisu presudne za život, poput rasta kose. Ovakve promene dovode do opšteg nezadovoljstva zbog vizuelnog utiska, samim tim i do straha, nervoze, anksioznosti i disbalansa celokupnog sistem.
B.E.Well flasteri putem frekvencija dovode organizam u ravnotežu posle teškog perioda. Lepljenjem flastera na gornji deo grudnog koša, stimulišemo žlezdu timus koja je zadužena za protok energije i time pomažemo oslobađanje negativnih emocija.

Kada je vaš sistem u stanju ravnoteže, on lakše podnosi spoljne uticaje i štiti nas od svih okidača stresa koji svakodnevno deluju na nas, pa samim tim i na našu kosu.
Ovi flasteri sadrže i frekvenciju Zemlje koja na nas deluje kao i boravak u prirodi, umiruje nas, drži naše emocije stabilnim i stvara osećaj unutrašnjeg mira.
Jednostavni su za korišćenje, vodootporni, traju 5 do 10 dana i potpuno su bezbedni. Ne sadrže hemiju i ništa sa flastera ne prodire u kožu. Koriste ih čak i bebe starije od 6 meseci za bolji san tokom noći, a brojna pozitivna iskustva svedoče o njihovoj efikasnosti.
B.E. Well flaster možete kombinovati sa Harmony flasterom zaduženim za uspostavljanje ravnoteže ženskih hormona, kako biste postigli energetski, emocionalni i hormonski balans na prirodan način.
Iako svi pokušavamo da držimo stres daleko od sebe, istina je da nam to ne polazi za rukom uvek. Uglavnom nemamo ni vremena, ni resursa da isprobavamo razne antistres tehnike. B.E. Well će vam to omogućiti na najjednostavniji mogući način. Poručite ga na našem online shopu i pratite uputstva za upotrebu.