Glavobolja je jedan od najučestalijih pratilaca svakodnevnog, užurbanog i obavezama prenatrpanog života, koja se ispoljava u vidu bola u određenom delu glave i prati je niz različitih tegoba.
Većina nas je tokom života iskusila neki vid glavobolje, od jednokratnih i bezazlenih izazvanih trenutnim događajima, do onih koje traju danima i znaju da nam otežaju normalno funkcionisanje. Glavobolja obično ne dolazi sama i uglavnom je prati napetost u vratu, osećaj pritiska u predelu očiju, nervoza, nesanica, mučnina, vrtoglavica i razdražljivost.
Današnji način života donosi mnogo sedenja, gledanja u monitore, ili rad koji iziskuje pognutost glave zbog čega je glavobolja sa osećajem napetosti u vratu učestalija u odnosu na druge tipove glavobolje.
Glavobolja je nekada samo odraz načina života, stresa i izostanka fizičke aktivnosti, ali je u nekim slučajevima i simptom drugih bolesti.
Šta god da joj je uzrok glavobolju je teško ignorisati, zar ne?
Istina je i da ne treba, već je potrebno razumeti uzroke nastanka glavobolje, način na koji se ispoljava i kako da je najbrže i najlakše ublažite.
Uzroci nastanka glavobolje
Uobičajeno se uzroci glavobolje nalaze u načinu života koji vodimo, koji ostavlja posledice na naše telo i psihu i postepeno dovodi do glavobolje. Naravno da pored stila života i drugi faktori mogu izazvati ove neprijatne i često nepodnošljive bolove.
Kao najučestaliji faktori koji dovode do glavobolje izdvajaju se:
Fizički uzroci
Aktivnosti koje obavljate u toku dana mogu da stvaraju pritisak na određene delove tela kao što su vratni mišići i kičma i kao posledica toga nastaju glavobolje. Ovome uobičajeno doprinosi dugotrajno sedenje ili stajanje i položaj tela koji iziskuje spuštanje glave ka dole, kao što je rad za kompjuterom. Takođe, svi oni koji se bave intenzivnim fizičkim aktivnostima, vežbanjem ili sportom, mogu iskusiti određenu vrstu glavobolje zbog pokreta koji opterećuju vratni deo ili leđa. Često nam i nepravilan način spavanja i pritisak na potiljak može prouzrokovati glavobolju tokom dana.
Stres
Stres se manifestuje kroz fizičke simptome, a jedan od njih je napetost i to pretežno u gornjem delu tela, vratu, leđima i mišićima. Takođe, stres je praćen sužavanjem krvnih sudova i smanjenim protokom krvi, što u kombinaciji sa ostalim simptomima stresa, kao što je na primer nesanica, može da dovede do glavobolja. U zavisnosti koji simptomi stresa su najdominantniji glavobolja može da se ispoljava na različite načine, bilo kao pulsiranje, pritisak u slepoočnici ili intenzivan bol.
Anksioznost
Napadi anksioznosti su praćeni osećajem napetosti u mišićima i vratu, preteranom osetljivošću na spoljne faktore i hroničnim osećajem uznemirenosti. Svi ovi faktori dovode do migrenskih glavobolja koje jesu kontinuirane i teške za podneti. Često se u slučaju anksioznosti teško prepoznaje da li je glavobolja uzrok ili posledica ovog stanja, slično kao i kod depresije koja je takođe stanje praćeno određenim vrstama glavobolje.
Genetski faktori
Kao i za sve ostale predodređenosti vezane za naše telo, tako postoji i genetska predispozicija za razvoj određenih vrsta glavobolja i to su najčešće migrenske glavobolje. Geni donose sa sobom i predispozicije za to kako ćemo reagovati na određene okidače iz okruženja, kao i da li je naš organizam jak ili preterano osteljiv. A vrlo često glavobolje i jesu naša reakcija na spoljne faktore.
Reakcija organizma na okruženje
Jedan od najčešćih uzročnika glavobolja jeste i reakcija našeg organizma na promenu vremena. Isto može da se desi i na sve druge faktore koji dolaze iz okruženja kao što su jaki mirisi, određena vrsta hrane, dim cigareta ili boravak u zatvorenom i zagušljivom prostoru.
Stil života
Način na koji svakodnevno vodimo računa o sebi kroz ishranu ili neke životne navike koje nisu najzdravije kao preskakanje obroka, konzumiranje cigareta, alkohola i kofeina, može da nam se vrati u vidu glavobolje.
Hormonske promene
Hormonski disbalans koji nastaje kod žena tokom mesečnog ciklusa, trudnoće ili u periodu menopauze često je praćena glavoboljom. Kada su hormoni u pitanju uspostavljanje hormonske ravnoteže kod žena može da bude način za ublažavanje i čak eliminisanje glavobolje.
Bolesti, povrede i konzumiranje lekova
Određene povrede glave mogu izazvati glavobolje nakon perioda oporavka. Takođe, bolesti kao što su upale sinusa mogu uzrokovati pritisak i bol u glavi, kao i problemi sa povišenim krvnim pritiskom. Ljudi koji nose sočiva ili naočare zbog naprezanja očiju često pate od glavobolja. Nuspojave određenih lekova se neretko ispoljavaju u vidu glavobolje.
Individualni faktori i osetljivost organizma imaju glavnu ulogu u nastanku glavobolje, kao i načinu na koji će da se ispolji. A upravo način na koji se glavobolja ispoljava pravi i razliku u vrstama glavobolje koju možete da iskusite, ili ste već iskusili.
Vrste glavobolja i kako ih prepoznati
Postoji više vrsta glavobolja, i prepoznavanje one koja se kod vas javlja je dobar početak za shvatanje problema i pronalaženja načina da se glavobolje rešimo.
Kao uobičajene vrste glavobolja prepoznate su:
Migrena
Migrena je možda i najučestaliji oblik glavobolje, koju karakteriše snažan pulsirajući bol koncentrisan na jednoj strani glave. Osim boli, migrene mogu biti praćene mučninom, povraćanjem, osetljivošću na svetlost i zvuk. A pojedinci često doživljavaju privremene neurološke simptome kao što su blesak ispred očiju ili zamagljenost.
Klaster glavobolje
Klaster glavobolje su ime dobile po tome što se javljaju u serijama. Ispoljavaju se kroz intenzivan i oštar probadajući bol obično oko jednog oka ili slepoočnice, propraćen crvenilom oka, suzenjem i začepljenim nosom. Klaster glavobolje su poznate po svojoj periodičnosti i mogu trajati od 15 minuta do 3 sata.
Sinusna glavobolja
Kao što joj ime kaže glavobolja se oseća u predelu sinusa i to kao bol ili pritisak u prednjem delu lica, iznad očiju, ponekad propraćen zuboboljom ili začepljenim nosom. Vezuje se za sve vrste problema sa sinusima, ali isto tako i sa alergijama koje se i ispoljavaju uobičajeno delovanjem na disajne puteve.
Tenziona glavobolja
Tenziona glavobolja često se opisuje kao tup bol u regiji glave, vrata ili slepoočnica, stvarajući osećaj pritiska. Ova vrsta glavobolje često proizlazi iz napetosti u mišićima vrata i ramena, a može biti izazvana faktorima poput stresa, lošeg držanja ili dugotrajnog rada na računaru. Iako tenziona glavobolja obično nije teška, njena učestalost i trajanje mogu značajno uticati na svakodnevni život pojedinca.
Isto tako, glavobolje možemo podeliti na primarne i sekundarne, u zavisnosti da li su posledice nekog drugog stanja ili ne. Kada ste u stanju da prepoznate koju vrstu glavobolje imate, lakše ćete izabrati način da je ublažite i da sprečite njen ponovni nastanak u budućnosti.
Kao što smo već rekli, glavobolju je teško ignorisati, jer ona uobičajeno donosi niz psiholoških i fizičkih tegoba koje u kombinaciji znaju potpuno da nas izbace iz koloseka.
Jedan od načina da vaš osećaj napetosti u vratu, mišićima i gornjim leđima ne bi prerastao u glavobolju jesu i flasteri sa frekvencijama. Reč je o flasterima Recovery koji pomažu kod otklanjanja energetskih blokada u telu, a samim tim i glavobolje.
Kako sprečiti glavobolju uz pomoć flastera sa frekvencijama Recovery
Flasteri sa frekvencijama su inovativni proizvodi kvantne medicine koji donose novi i jednostavan pristup delovanja na naše telo uz pomoć frekvencija. Recovery flasteri svojim frekvencijama deluju na energetske blokade u telu, koje su glavni uzroci bolova, akutnih ili hroničnih, pa samim tim i glavobolja. Frekvencije iz flastera svojim uticajem na tačno određene tačke na telu podstiču proces samoisceljenja organizma.
Kada su glavobolje i migrene u pitanju, Recovery flasteri se lepe na vrat, ispod kose, i vrlo brzo donose olakšanje. Frekvencije flastera se aktiviraju u dodiru sa kožom i deluju na mesto bola tako što bolni delovi našeg tela ulaze u rezonancu sa frekvencijama iz flastera i vraćaju ga u stanje ravnoteže, slično onom pre nastanka bola.
Flaster Recovery je potpuno prirodni proizvod, kao i njegovo dejstvo na naš organizam, ne dovodi do nus pojava i kako se ne unosi u organizam oralnim putem, idealan je za osobe sa osetljivim želucem.
Ono što izdvaja flastere u odnosu na druge terapije jeste njihovo kontinuirano dejstvo tokom 5 do 10 dana, koliko se flasteri zadržavaju na telu. Nakon toga se sami skidaju i dovoljno je zalepiti novi za produžetak delovanja.
Uzimajući u obzir da uzroci za nastanak glavobolja mogu da budu višestruki, dobra vest je da Recovery flastere možete kombinovati sa B.E. Well flasterima, koji imaju pozitivno dejstvo na naš nervni sistem. Stres, napetost, nervoza i anksioznost su česti uzročnici glavobolje, a B.E. Well flasteri su se pokazali odličnim u ublažavanju ovih stanja i podizanju raspoloženja i energije.
U slučaju migrenskih glavobolja preporučuje se kombinacija B.E. Well i Recovery flastera. Recovery flaster se postavlja na vrat ispod kose, dok se B.E. Well u ovom slučaju lepi na akupunkturnu tačku PC6, koja se nalazi na tri prsta od pregiba zgloba šake. Stimulacija aku tačke PC6 omogućava nam dublje dijafragmalno disanje, osećaj smirenosti, uzemljenja i unutrašnjeg mira, dok postavljanjem Recovery flastera na vratni deo kičme utičemo na energetske blokade koje su glavni uzročnici glavobolja.
Tokom ciklusa ili u periodima menopauze, Recovery flastere možete kombinovati sa Harmony flasterima, koji deluju na uspostavljanje hormonske ravnoteže žena.
Sigurni smo da na listi stanja koje ne biste želeli da ikada više iskusite u životu, glavobolja zauzima visoko mesto. Flasteri sa frekvencijama vam daju mogućnost da to i ostvarite vrlo jednostavno. Dovoljno je da odete na naš sajt i u sekciji shop izaberete Recovery flaster ili kombinaciju flastera koja vam je potrebna i pratite uputstvo u korišćenju.