Emotivno prejedanje je obrazac ponašanja u kojem u trenucima stresa, tuge, straha ili dosade privremenu utehu pronalazimo u hrani.
Svi smo se barem jednom našli u situaciji kada nakon napornog dana ili emotivno iscrpljujuće situacije posegnemo za čokoladom, čipsom ili omiljenim slatkišem, tražeći spas u hrani. Ponekad biramo pažljivo, a ponekad jednostavno jedemo šta god nam je pri ruci. Ono što većinu ovakvih trenutaka povezuje jeste činjenica da ne jedemo jer smo zaista gladni, već pokušavamo da „nahranimo“ emocije.
Iako se može činiti bezazlenim, pravi problem nastaje kada ova navika postane deo naše svakodnevice. Da li hrana zaista može rešiti ono što nas muči, ili nas vodi u začarani krug iz kojeg je teško izaći?
Ukoliko imate osećaj da gubite kontrolu nad sobom u traženju utehe u hrani, pravo je vreme da se suočite sa svojim emocijama i da prepoznate odakle one dolaze.
Šta je emotivno prejedanje i zašto do njega dolazi
Emocionalno prejedanje je psihofizički poremećaj koje se karakteriše čestim nekontrolisanim posezanjem za hranom, pretežno nezdravom i u velikim količinama, ne zbog fizičke gladi, već kao odgovor na emocije.
Za razliku od fizičke gladi, koja se postepeno javlja i zadovoljava uravnoteženim obrokom, emotivna glad je iznenadna, specifična i često povezana sa hranom visokog sadržaja šećera, masti ili soli, poput čokolade, sladoleda ili grickalica. Emotivno prejedanje ukoliko se na vreme ne prepozna i iskontroliše, pored toga što može narušiti fizičko zdravlje, može dovesti i do razvoja poremećaja u ishrani.
Da bismo prekinuli začarani krug nekontrolisanog konzumiranja hrane, potrebno je da shvatimo odakle dolazi ta navika. Uzroci nastanka emotivnog prejedanja ili emotivne gladi, kako se još naziva ovaj obrazac ponašanja, dolaze ili kao emocionalna reakcija, kao posledica određenih bioloških procesa ili usled psiholoških faktora.
Emocionalni uzroci prejedanja
Stres čime god da je uzrokovan, bilo poslom, odnosima, obavezama, često izaziva potrebu za hranom kao brzim načinom da našem telu i umu ponudimo odgovor na stanje u kome se nalazimo.
Tuga je možda najučestaliji razlog zbog koga posežemo za hranom. Na ovaj način pokušavamo da popunimo emocionalnu prazninu. U ovim situacijama posežemo pretežno za hranom koja daje instant osećaj zadovoljstva, kao što su čokolada, sladoled ili slatkiši.
Dosada je osećaj u kome ne znamo šta da radimo i čime da se zaokupimo, pa nam konzumiranje hrane daje osećaj da nešto radimo.
Anksioznost je takođe okidač za posezanje za hranom jer ona može delovati kao privremeni sedativ, smirujući nervozu.
Biološki uzroci prejedanja
Kortizol je hormon koji se luči tokom stresnih situacija i povećava apetit, naročito za visokokaloričnom hranom bogatom šećerom i mastima, jer telo traži „brzu energiju“ za suočavanje sa stresom.
Lučenje dopamina tokom konzumiranja hrane, hormona koji je zaslužan za osećaj sreće, može biti još jedan od razloga zašto posežemo za hranom, a da nismo gladni.
Oscilacije hormona
Promene u nivou hormona, naročito estrogena i progesterona tokom menstrualnog ciklusa, trudnoće ili menopauze, mogu povećati želju za hranom. Ove hormonalne promene često izazivaju pojačanu potrebu za ugljenim hidratima i slatkišima. Ne zaboravite da vam u balansiranju hormona na prirodan način mogu pomoći flasteri sa frekvencijama Harmony, i na ovaj način smanjiti i potrebu za emotivnim prejedanjem.
Psihološki uzroci
Navike iz detinjstva i odnos prema hrani koji je usvojen kao obrazac ponašanja, može da bude jedan od razloga za emotivno prejedanje. Ukoliko smo kao deca dobijali hranu kao nagradu ili utehu, što je često prisutno, možemo u kasnijem dobu razviti povezivanje emocija sa hranom.
Nesposobnost upravljanja emocijama je još jedan od razloga posezanja za hranom, kako bi brzo umirili svoje psihološko stanje i emocije.
Sklonost ka perfekcionizmu i kontroli može da bude okidač za prejedanje, kada ne ispunimo zadata očekivanja ili ne postignemo željenje rezultate. Hrana može postati način da se izborimo sa osećajima neuspeha i krivice.
Svesnost o svim ovim faktorima jasno pokazuje da je ključ povratka kontrole u odnosu prema hrani pronalaženje balansiranijih i zdravijih načina za upravljanje emocijama i zadovoljenje potreba tela. Jedan od načina da držite vaš nervi sistem u stanju ravnoteže i na taj način sprečite emotivnu nestabilnost jesu i Biofield Care flasteri sa frekvencijama. Ovi flasteri su najnoviji proizvodi kvantne medicine, delotvorni, jednostavni za upotrebu i bezbedni bez nuspojava.
Bez emotivnog prejedanja uz pomoć B.E. Well flastera sa frekvencijama
B.E. Well flasteri sa frekvencijama su napravljeni uz pomoć najnovije nanobiotehnologije. Sastoje se od silikonske baze impregnirane solima sa kombinacijom elektromagnetnih frekvencija za pravilno funkacionisanje nervnog sistema koje se aktiviraju u kontaktu sa kožom. Njihovom upotrebom se može smanjiti stres, podići energija, poboljšati raspoloženje i koncentracija i obezbediti bolji san.
Upravo ovo su glavni okidači emotivnog prejedanja i ukoliko smo u stanju da naše emocionalno stanje držimo stabilnim i optimalnim, bez osilacija u promenama raspoloženja, nećemo imati potrebu da posežemo za hranom kao utehom. Frekvencije nam pomažu da ubrzamo oporavak našeg nervnog sistema, a samim tim da imamo više energije, spokoja i unutrašnjeg mira. B.E. Well flasteri sadrže i tzv. frekvenciju Zemlje koja dokazano može pomoći kod stanja iscrpljenosti, anksioznosti i uznemirenosti.
Kada postignemo unutrašnji mir i emocionalnu stabilnost, naša potreba za hranom nestaje, a B.E. Well flasteri mogu da budu jedan od načina da naš nervni sistem postane otporan na emocionalne okidače kojima smo svakodnevno izloženi.
Flasteri sa frekvencijama se koriste vrlo jednostavno, tako što se lepe na telo i to na grudnu kost u predelu timusa, na kičmu između lopatica i/ili na aku tačku PC6, koja se nalazi sa unutrašnje strane ruke, na tri prsta od pregiba šake.
Frekvencije iz flastera se aktiviraju u dodiru sa kožom, naše ćelije rezonuju sa frekvencijama i ulaze u svoje optimalno stanje, donoseći nam osećaj olakšanja i mira. Potpuno su bezbedni za korišćenje jer ne sadrže “hemiju” i ništa sa flastera ne prodire u kožu, pa ih mogu koristiti trudnice, dojilje, pa čak i bebe starije od 6 meseci. Vodootporni su i deluju 5 do 10 dana, posle čega se sami skidaju. A vi ih možete zameniti novim i produžiti njihovo blagotvorno dejstvo.
Korisnici B.E.Well flastera pored boljeg raspoloženja, više energije i smirenosti, iskusili su i kvalitetniji san, bolju koncentraciju i na taj način bolje upravljanje svojom svakodnevnicom. Sve pomenuto doprinosi i donošenju zdravijih i racionalnijih odluka i kada je hrana u pitanju.
B.E. Well flastere možete naručiti već sada putem web shopa, i uneti emocionalnu stabilnost u svoj život.
Emotivno prejedanje nije nešto što vas definiše, već izazov koji možete savladati. Svaki korak ka razumevanju svojih emocija i osvešćivanju izbora koje pravite jeste korak ka slobodi – slobodi od prejedanja, krivice i začaranog kruga utehe u hrani.
Podršku da osetite unutrašnji mir, lakše osvestite svoje pravo ja i steknete samopouzdanje da okrenete novi list na ovom putu, može vam doneti i moć flastera sa frekvencijama.